„Odpowiedzialność nieletnich wobec prawa” – pod takim właśnie hasłem odbyło się w poniedziałek 24 października spotkanie uczniów klas 8 i 7 z policjantem z Rewiru Dzielnicowych w Grębocicach, aspirantem Adamem Cwojdzińskim. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, że w wielu sytuacjach ponoszą oni odpowiedzialność za swoje czyny. Policjant wyjaśniał i przypominał czym jest przemoc zarówno fizyczna, jak i  psychiczna. Uwrażliwiał uczniów na to, żeby zgłaszali każdy fakt, gdy są ofiarami lub świadkami przemocy, żeby nie bali się mówić o tym dorosłym, bo stosowanie każdej przemocy niesie za sobą konsekwencje, a także kary (które również przedstawił).

Policjant zwrócił szczególną uwagę na cyberprzemoc, czyli przemoc stosowaną często na portalach społecznościowych, forach internetowych itp. Ostrzegał m. in. przed nagrywaniem filmików, czy robieniem zdjęć innym osobom bez ich zgody. Uświadomił również konsekwencje hejtu, który pojawia się w internecie oraz to, że w internecie nikt nie jest anonimowy.

Mamy nadzieję, że usystematyzowana wiedza i uświadomienie o odpowiedzialności za własne czyny sprawią, że nasza szkoła będzie szkołą bezpieczną, wolną od hejtu, a uczniowie będą czuli się w niej dobrze.

Organizator spotkania, Katarzyna Sypniewska – pedagog

Policjant opowiada młodzieży o odpowiedzialności karnej

Policjant opowiada młodzieży o odpowiedzialności nieletnich

Uczniowie oglądają kajdanki

Uczniowie oglądają kajdanki

Uczniowie słuchają opowieści policjanta o odpowiedzialności karnej

Uczniowie słuchają opowieści policjanta o odpowiedzialności nieletnich